VİDEOLAR

Kimler Sitede

Şu anda 7 konuk çevrimiçi

SİTE SAYACI

YİNE BEKLERİZ
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBUGÜN57
mod_vvisit_counterDÜN81
mod_vvisit_counterBU HAFTA414
mod_vvisit_counterBU AY1440
mod_vvisit_counterTOPLAM341992
Eğitim Sen 8.Olağan Genel Kurulu

Eğitim Sen 8.Olağan Genel Kurulu Tamamlandı

Anadolu Gösteri ve Kongre Merkezi’nde başlayan Eğitim Sen 8. Olağan Genel Kurulu üç gün sürdü.Eğitim Sen, sevginin, dostluğun, kardeşliğin, dayanışmanın, emeğin, mücadelenin örgütüdür”, “Yaşasın kadınların birliği”, “Cinsel, sınıfsal, ulusal, sömürüye son” pankartlarının farklı dillerde yazıldığı genel kurulda Eğitim Sen’in kısa tarihinin anlatıldığı bir sinevizyon gösterimi yapıldı.

Eğitim mücadelesinde yitirilenler adına yapılan saygı duruşunun ardından divanın belirlendiği genel kurula CHP Genel Başkan Yardımcısı İzzettin Çetin, BDP Genel Başkanı Hamit Geylani, ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, SDP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Taka, TKP MYK Üyesi Metin Çulhaoğlu, İHD Genel BAŞKANI Öztürk Türkdoğan, Eğit Der Genel Başkanı Mustafa Demir, Halkevleri Genel Başkanı İlknur Birol, çok sayıda sendika yöneticisi ve emek örgütü temsilcisi katıldı.

Genel Başkan Mustafa Demir\'in öğretmen örgütçülüğü sürecini özetleyen konuşması ilgiyle izlendi.

','Ayrıca genel kurula Almanya, Fransa, Estonya, Lübnan, Ermenistan, Bosna Hersek gibi birçok farklı ülkeden de katılım oldu.

Katılımın çok yüksek olduğu genel kurulda, örgütün işleyiş ve yönelimlerine ilişkin çok sayıda önerge kabul edilerek tüzüksel değişiklikler yapıldı. Kendilerini farklı isimlerle adlandıran sendikal grupların bir araya gelerek oluşturdukları ortak liste seçimleri kazandı.

Listeyi, Sendikal Birlik’ten Mustafa Ecevit, Demokratik Emek Platformu’ndan (DEMEP) Mehmet Bozgeyik, Sakine Esen Yılmaz, Abdullah Karahan, Devrimci Sendikal Dayanışma’dan (DSD) Ünsal Yıldız, Tuğrul Çulfa, Devrimci Kamu Çalışanları’ndan (DKÇ) Betül Korkut oluşturdu.

EĞİT DER GENEL BAŞKANI MUSTAFA DEMİR’İN EĞİTİM SEN 8. OLAĞAN KONGRESİNDE YAPTIĞI KONUŞMANIN ÖZETİ…

Sayın Divan, Değerli Delegeler, Değerli Basın Emekçileri ve Değerli Konuklar  

Hepinizi şahsım ve EĞİT-DER üyeleri adına selamlıyorum… 

Ayrıca 6 Mayıs’ta toprağa verdiğimiz yaşamın ve yargının devrimci duruşunun simgesi;  TÖS’ ün, TÖB-DER’in ve Üç Fidanın avukatı değerli insan Halit Çelenk’in; 68 kuşağının önderlerinden ve antiemperyalist mücadelenin kahramanlarından olan ve bugün toprağa vereceğimiz Halim Çelimli’nin anıları önünde saygıyla eğiliyorum. Toprakları bol olsun… 

Değerli delegeler yaklaşık 26 yıl önce “abece” dergisiyle başlayan ve hemen ardından EĞİT-DER’le devam eden; 12 Eylül sonrası öğretmen örgütlülüğü mücadelesinin bir sonucu olan Türkiye öğretmen sendikacılığının en onurlu duruşunu gösteren EĞİTİM-SEN’İN 8. Olağan Kongresinde bulunmaktan EĞİT-DER Genel Başkanı olarak onur duymaktayım. Çünkü EĞİT-DER ile başlayan 12 Eylül sonrası öğretmen hareketinin EĞİTİM -SEN gibi dinamik ve mücadeleci bir yapıyla bugünlere gelmesi Türkiye demokrasi hareketi için şüphesiz ki önemlidir. Bu tespitle şimdiye kadar bu uğurda mücadele etmiş ve emek vermiş tüm EĞİTİM-SEN üye ve yöneticilerine selam yolluyorum. Ellerine; beyinlerine ve yüreklerine sağlık. 

Değerli dinleyicilerim benden önceki konuşmacıların neredeyse hepsi 12Haziran seçimlerinden sonra yeni, bir anayasa tartışmasının yapılacağı konusunda söylem birliği içinde oldular. Ben de aynı kanıdayım. Seçimlerden sonra yeni bir anayasa ve buna bağlı olarak demokrasi tartışması başlayacaktır. Hatta bugünlerde bile bazı çevreler kendilerinin, ihtiyaç duyduğu anayasa ile ilgili taslakları kamuoyuna sunarak tartıştırmaktadırlar.  Değerli arkadaşlar Türkiye’nin yeni bir anayasaya ihtiyacı vardır.

Ancak bu anayasa AKP’nin ya da TÜSİAD’ın ihtiyaç duyduğu anayasa değildir. Bu anayasa merkezine emeği koymuş ve emek eksenli hazırlanacak bir anayasa olmalıdır. Çünkü Türkiye’nin gerçek anlamda demokrasiye ihtiyacı vardır. Bu niteliği geri plana itilmiş bir anayasa bizim istediğimiz bir anayasa olamaz. Toplumun çoğunluğunun ihtiyacını da karşılayamaz.  

Yapılacak bir anayasa demokrasinin ulaşabildiği en üst düzeyi yakalamış, sosyal devletin tüm kurum ve kuruluşları ile bunların işleyişi sağlam temellere oturtulmuş, hukuk devleti ilkelerinin eksiksiz uygulanabilmesinin zemini tartışma götürmeyecek kadar netleştirilmiş, devlet-yurttaş ilişkilerinin tanımlarını en genel anlamda kucaklayıcı olarak belirlemiş; emeğin önündeki engellerin tümden kaldırıldığı, tüm çalışanların toplu sözleşme ve grev haklarını kullanmalarının sarsılmaz güvencelere bağlandığı bir anayasa olmalıdır.

 Bu isteklerimiz doğrultusunda bir anayasa ise ancak demokrasiden ve insan haklarından yana olan güçlerin güç birliğinin mücadelesinin sonucu sağlanabilir. Bunun için zaman kaybedilmeden bu güç birliğinin sağlanması gerekir. Bu güç birliğinin ne önemli dinamikleri arasında EĞİTİM-SEN ve KESK olmalıdır. 

Tekrar hepinizi selamlıyor; EĞİTİM-Sen’in 8. genel kuruluna başarılar diliyorum…

 Yolunuz açık olsun…

 
SİMİTLİ EYLEM

EĞİT DER ÜYELERİNDEN \"SİMİTLİ\" EYLEM

28 Mayıs Cumartesi günü Eğit Der önünde başlatılan \"simit\" li eylem yapılan basın açıklaması ile sonlandırıldı. Her mitingin,ücretlinin maaşının, emekli aylığının, ücret hesaplamasının pekiştirici ögesi olan \"simit\" bu kez Eğit Der\'liler tarafından kullanıldı. Devamında basına yapılan açıklamada şöyle denildi;

Değerli basın emekçileri;

Sevgili üyelerimiz, dostlarımız… 

Bugün burada bizleri bir araya getiren gerekçe elbette tek değil. Buna karşın yalnızca yakınmak adına da burada değiliz.

Üyelerimizden bir bölümü çalışan eğitimcilerdir. Bu nedenle biz bir yandan eğitim emekçileri adına  bir yandan da emekli eğitimciler adına söz söyleyebiliyoruz. 

Ülkemizin hiçbir coğrafyasını kendimize yabancı ya da gurbet gurbet görmeden yıllarca çalışmış olmamız, her birimizin on binlerce öğrencinin belleğinde yer etmiş olmamız bizim için onur kaynağıdır.  ','

Ancak;

Emekli eğitimciler için merkezi yönetimlerce “reva” görülen ücret, ne emeğe saygıya yakışmakta ne de ileri demokrasiye… 

Yoksulluk değil, açlık sınırının altındaki ücretlerimizle ürettiğimiz değerler karşılaştırıldığında utanması gerekenlerin bizlerin olmadığı ortaya çıkmaktadır.

 Emeklinin, genel bütçenin bir kamburu olarak görülüyor olmasından daha acısı, bunu söyleyenlerin her birinin en az bir öğretmenlerinin olduğunu unutmuş olmalarıdır.

 Emekli oluşumuz, atıl kalmamızı ya da bırakılmamızı gerektirecek bir süreç olmaktan çok özellikle eğitim evrenimiz açısından birikim ve deneyimlerinden yararlanılacak bir süreç iken ithal öğretmenlerin gündeme getirilmesini onurumuza sıkılmış bir kurşun olarak görmekteyiz. Bizler, 60’lı yıllarda  Barış Gönüllüleri” adı altında ülkemize getirilen binlerce ithal öğretmenin temel görevlerini unutmuş değiliz. 

Diğer yandan mesleki anlamda çocuklarımız ve torunlarımız durumunda olan atanamayan on binlerce öğretmenin haklı karşı çıkışlarında yanlarında olduğumuzu da belirtmek istiyoruz.

 Bizler, emekli olmakla eğitimci niteliğini yitirmiş insanlar değiliz. Üyelerimizden hiç birinin evine patates, soğan torbası girmemiştir, giremez. Ancak, eğitim emekçilerine tanınan indirimli toplu taşım olanağının bizlerden kıskanılmasına daha derin bir anlam yüklemekteyiz. Bu, bizlerin yaşamın hareketli alanlarından bilinçli bir biçimde uzaklaştırılmamız projesidir. 

Eğitim programlarının oluşturulması sürecinin dışarısında tutuluyor olmamızın bir kayıp olduğunu n bilinmesini istiyoruz.

 Toplumsal barışın sağlanmasında birikim ve deneyimlerimizin değerlendirilmesinde ülkenin ve toplumun yarar bulacağını belirtmek istiyoruz. Toplumun, çağdaş dünyanın gerisinde bulunan adreslere taşınması konusunda gösterilen yoğun çabanın izleyicisi ve sorgulayıcısı olmayı sürdüreceğiz ve bu konudaki kaygılarımızı sesimizi alçaltmadan kamuoyu ile paylaşacağız. Eğitimin tüm süreçleri ile ilgimiz her zamanki canlılığı ile sürmektedir.  

Emekli eğitimcilerin, ülkemiz ve toplumumuz üzerinde oynanan oyunları kenardan izleyenler olmadığını tüm kamuoyumuzun bilmesini istiyoruz. EĞİT-DER, 12 Eylül faşizminin baskısına nasıl yürekli bir demokratik kalkışma yaratmışsa bugün de aynı heyecanını ve dinamizmini sürdürmektedir. 
12 Haziran seçimleri yaklaşırken duruşumuzu tüm ilgililere bildirmekteyiz.
                                                                           28 Mayıs 2011, Cumartesi Saat: 14:00

 

 
Metin LOKUMCU
EĞİTİMCİLER DERNEĞİ (EĞİT-DER) Genel Merkezinin Hopa olayları ile ilgili basın açıklamasıdır.

 

BASINA ve KAMUOYUNA

 31 Mayıs 2011, Salı günü Hopa’da ortaya çıkan gelişmeler, ülkemiz demokrasisinin bir daha sorgulanması zorunluluğunu öne çıkarmaktadır.

 Bir meslektaşımız emniyet güçlerinin orantısız güç kullanımının etkisiyle kalp krizi geçirerek yaşamını yitirmiştir. Acımız büyüktür.

 Ancak sorunun arka planında Türkiye’nin götürülmek istendiği adres açıkça görülmektedir.

 Bugün, ‘geri’ olarak nitelendirilen ve ‘hemen değiştirilmesi’ gerektiği ileri sürülen anayasanın tanıdığı toplu gösteri ve yürüyüş hakkının; eleştiri, protesto gibi demokratik hakların kullanılmasına tahammül edemeyen; bu haklarını kullananların üzerine her türlü vahşet araç ve gereçleri ile saldıranların yapacakları bir anayasanın nasıl olacağını düşünmek bile yeterince ürkütücüdür.

','Meslektaşımız Metin LOKUMCU’nun katlinin sorumluları birden fazladır. Onu genç yaşında emekli olmaya ve kalp hastası olmaya zorlayan siyasi ve ekonomik baskılar başta olmak üzere seçim meydanlarında savaş naraları atanlar, polisi yurttaşına karşı yabancılaştıran ve yurttaşına karşı kullanmak üzere o polisin eline cop, biber gazı, tabanca, tüfek; beynine ise kin yerleştiren merkezler bu sonuçtan sorumludurlar.

 EĞİT-DER olarak toplumu, gelinen noktayı sorgulamaya ve bundan sonra yaşanacaklar konusunda duyarlı ve öngörülü olmaya çağırıyoruz.

 Rotayı değiştirmek için başta eğitim emekçileri olmak üzere tüm toplumsal kesimlere önemli görevler düştüğünü belirtmek istiyor; Lokumcu’nun ailesine ve sevenlerine baş sağlığı ve sabır diliyoruz.

 

Mustafa Demir

Eğitimciler Derneği (EĞİT-DER)

Genel Başkanı

 
12 HAZİRAN
12 HAZİRAN DÖNÜM NOKTASIDIR.....

 

12 Haziran seçimleri her açıdan bir dönüm noktasıdır. Ya demokratik özgürlükçü bir anayasanın zemini hazırlanacak, yada statüko/baskı AKP eliyle sürdürülmeye çalışılacak. Bu seçimlerden demokrasi galip gelmelidir.Haydi sandık başına/haydi sandıklara sahip çıkmaya.....

 
<< Başlangıç < Önceki 11 12 13 14 15 16 17 18 Sonraki > Son >>

Sayfa 17 / 18
Sema KOÇAK-Copyright © www.egitder.org.tr