VİDEOLAR

Kimler Sitede

Şu anda 8 konuk çevrimiçi

SİTE SAYACI

YİNE BEKLERİZ
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBUGÜN27
mod_vvisit_counterDÜN52
mod_vvisit_counterBU HAFTA287
mod_vvisit_counterBU AY1817
mod_vvisit_counterTOPLAM340298
PİR SULTAN
PİR SULTAN ABDAL 2 TEMMUZ VAKFI GENEL KURUL YAPILDI

 

23 Nisan 2011 Cumartesi günü Hacı Bektaş Kültür Vakfı toplantı salonunda yapılan genel kurula çok sayıda konuk ve demokratik kitle örgütleri temsilcileri katıldı. 

Vakıf Başkanı Murtaza DEMİR’İN Alevilerin yaşadığı ve karşı karşıya olduğu sorunları anlattığı konuşmasıyla başlayan genel kurula katılanlar arasında yer alan, EĞİT-DER Genel Başkanı Mustafa DEMİR de bir konuşma yaptı.

Mustafa DEMİR konuşmasında, Türkiye’deki sorunların çözüm yolunun demokrasi, hukuk devleti ve insan hakları ilkelerinin eksiksiz uygulanmasından geçtiğini, bunun aynı zamanda Alevilerin yanız alevi olmaktan kaynaklanan sorunlarını da çözeceğini vurgulayarak, anayasa ile secim ve siyasi partiler yasalarının bir an önce demokratikleşmesi gerektiğini söyledi.

 
1 MAYIS
EĞİT DER GENEL BAŞKANI MUSTAFA DEMİR\'İN 1 MAYIS MESAJI 

 

 “1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü \" işçi sınıfı önderliğinde verilen emek mücadelesi tarihinin en önemli aşamalarından biridir.

 

Bu günlere gelinceye kadar, emek düşmanları 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Gününü bir türlü içlerine sindirememişlerdir.Bu günde sindirdikleri söylenemez. 

 

8 saatlik iş günü düşüncesi ilk kez 1856 yılında Avustralyalı işçilerin talebi olarak ortaya çıktı Avustralyalı işçiler 8 saatlik işgünü için toplantılar, eğlenceler ve gösteriler düzenlediler.

','Ancak Birlik, mücadele ve dayanışma gününün otaya çıkması 1 Mayıs 1886′da Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde işçilerin günlük 8 saatlik çalışma talebiyle iş bırakmalarıyla önemli bir aşamaya geldi. Şikago’da yapılan gösterilere yarım milyon işçi katıldı. Bu durum karşısında ne yapacağını bilmeyen emek düşmanları işcilere saldırdılar ve kan döktüler. Daha sonra da 4 işçi önderini idam ettiler.

1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü tüm dünya işçilerinin ortak onurudur. Bunun yanında Türkiye emek hareketi için 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü çok daha anlamlıdır. Çünkü 1 Mayısların en kanlı tarihlerinden birini de (beklide en kanlısını) Türkiye’nin işçileri ve emekçileri yaşamıştır. Hemen hemen her 1 Mayıs’da emek düşmanları kan dökme yoluna gitmişlerdir. Bu kan dökmenin en hunharcası 1977 de Taksim’de 34 kişinin kutlamalar sırasında katledilmesidir. 

Unutulmamalıdır ki Türkiye işçi sınıfının ve emek hareketinin acılarla dolu mücadelesinin sonunda 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü ülkeyi yönetenlere kabul ettirilmiştir.

Bunun için ne geçmişi unutacağız ne de yarınlarımız için mücadeleyi bırakacağız…

Bu bilinçle 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü’nün barış, birlik ve dayanışma içinde kutlanmasını sağlayan, emekten yana olan tüm güçlere başarılar diliyorum…

                                                                                                     Mustafa DEMİR

                                                                                                  Eğit-Der Genel Başkanı

 
HALİT ÇELENK

 TÜRKİYE SOLU BİR ÇINARINI, YÜREKLİ BİR DEVRİMCİSİNİ DAHA YİTİRDİ.

1922 de yaşama merhaba diyen Halit ÇELENK 5 Mayıs 2011\'de aramızdan ayrıldı.
 Mesleğinde, ilk günden itibaren işkence gören, tutuklanan, yargılanan işçilerin, öğrencilerin, sanatçıların, gençlerin, yazarların, parti, sendika, vakıf,  dernek, yöneticilerinin savunmalarını üstlendi.
Meslek yaşamı boyunca kendisi de çeşitli davalarda yargılanan, gözaltına alınan Çelenk, Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanlığı, Türk Tarih Kurumu İkinci Başkanlığı yaptı. İnsan Hakları Vakfı kurucuları arasında yer aldı. Aziz Nesin\'in öncülüğünü yaptığı Aydınlar Dilekçesi\'ni kaleme alanlar arasındaydı; SBP (Sosyalist Birlik Partisi) kuruluş çalışmalarında bulundu. Türkiye İnsan Hakları Kurumu (TİHAK) kurucu üyesiydi.
Yaşamı boyunca demokrasi ve özgürlük mücadelesinin yılmaz savunucusu olan Halit ÇELENK’i çok sevdiği Deniz’lerin yanına Enternasyonal Marşı’yla uğurladık.
Ailesine, dostlarına, Türkiye halkına başsağlığı diliyoruz.

                                                            EĞİT DER MERKEZ YÖNETİM KURULU

   10 Mayıs Birgün Gazetesinde çıkan ilan...

','  Bağımsızlık ve Sosyalizm Mücadelesinin Ölümsüz Savaşçısı,seni saygı ile anıyoruz.

  TÖB – DER ve EĞİT-  DER ÜYELERİ

Ali Bozkurt, İsmet Yalçınkaya Mustafa Demir, Zübeyde Kılıç Avni Aytan, Hulusi Gökçe, Sezai Kaynak,  Seyfettin Bican, Ali Bayraktar, Muzaffer Yalçın, Raif Tombul, Ömer Arslan, Ali Rıza Aydın, Nabi Belekoğlu, Öner Yağcı, Rüştü Apaydın Aydın Yeşilyurt, İlhan Alkan, Ahmet Fuat Özkan, Mustafa Çetin, Doğan Oğuzer, Turgut Haskan, M.Nesil Ünal, Hicabi Timur, Olgun Delikanlı, Tahsin Doğan, Sadık Atilla, Nihat Mustul,  İlhami Şen, Taki Erdoğan, Abdullah Aydın,  Enver Önder, Oğuz Bozkurt Süleyman Özçiftci, İhsan Kapusuz, Erol Savumlu, , Erol Cağlayan, Celil Demir, Mehmet Durdu, Fahrettin Eşgünoğlu, Meral Tüzün,  Nuran Mustafaoğlu, Erhan Bağcı,   Arife Erkul, Hatice Kaya, Saniye Yalçınkaya, Feyzullah Ertuğrul, Mustafa Gazalcı, Kasım Koç, Nihat Eren, Nedim Şahhüseyinoğlu,  Doğan Gülmez, Harun Ünlü, Halil Uslu, Alime Zenger Burhan Biber, Aydın İpek, Hüseyin Öztürk, Selahattin Esen, Nurettin Kaya, A.Kadir Yerlikaya, Nurettin Yıldıran, Mehmet Baba, Mehmet Korkmaz, İsmail Aydın,   Selami Şahin, Selahattin Koçak, Mustafa Ecevit, Fikret Telci, Sadık Özcan, Sergül Kahraman, Bekir Kahraman, Tülin Demir, Bekir Yavaş Necla Ülkü,Nihat Kzıloluk,  Zübeyde Köksoy,  Hasan Ürel,  Neşe Ürel, Şerif Vural, Mehmet Kopan, Timur Bilgiç, Selami Şahin, Kibar Yazıcı, Necdet Kök, Hasan Yaşaroğlu, Cemal Ünlü, Mutahhar Aksarı, Zarife Sakarya, Ahmet Akbaba, Nezzettin Akkuzu, Tuncer Öztürk, Cengiz Kaplan, Kenan Hannan Hoplar, Rıza Duru, Aynur Duru, Feyzullah Erdoğan, Murat Yaman, Mustafa Türkmen, Hayrettin Gaçaloğlu.
 

 

 
Eğitim Sen 8.Olağan Genel Kurulu

Eğitim Sen 8.Olağan Genel Kurulu Tamamlandı

Anadolu Gösteri ve Kongre Merkezi’nde başlayan Eğitim Sen 8. Olağan Genel Kurulu üç gün sürdü.Eğitim Sen, sevginin, dostluğun, kardeşliğin, dayanışmanın, emeğin, mücadelenin örgütüdür”, “Yaşasın kadınların birliği”, “Cinsel, sınıfsal, ulusal, sömürüye son” pankartlarının farklı dillerde yazıldığı genel kurulda Eğitim Sen’in kısa tarihinin anlatıldığı bir sinevizyon gösterimi yapıldı.

Eğitim mücadelesinde yitirilenler adına yapılan saygı duruşunun ardından divanın belirlendiği genel kurula CHP Genel Başkan Yardımcısı İzzettin Çetin, BDP Genel Başkanı Hamit Geylani, ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, SDP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Taka, TKP MYK Üyesi Metin Çulhaoğlu, İHD Genel BAŞKANI Öztürk Türkdoğan, Eğit Der Genel Başkanı Mustafa Demir, Halkevleri Genel Başkanı İlknur Birol, çok sayıda sendika yöneticisi ve emek örgütü temsilcisi katıldı.

Genel Başkan Mustafa Demir\'in öğretmen örgütçülüğü sürecini özetleyen konuşması ilgiyle izlendi.

','Ayrıca genel kurula Almanya, Fransa, Estonya, Lübnan, Ermenistan, Bosna Hersek gibi birçok farklı ülkeden de katılım oldu.

Katılımın çok yüksek olduğu genel kurulda, örgütün işleyiş ve yönelimlerine ilişkin çok sayıda önerge kabul edilerek tüzüksel değişiklikler yapıldı. Kendilerini farklı isimlerle adlandıran sendikal grupların bir araya gelerek oluşturdukları ortak liste seçimleri kazandı.

Listeyi, Sendikal Birlik’ten Mustafa Ecevit, Demokratik Emek Platformu’ndan (DEMEP) Mehmet Bozgeyik, Sakine Esen Yılmaz, Abdullah Karahan, Devrimci Sendikal Dayanışma’dan (DSD) Ünsal Yıldız, Tuğrul Çulfa, Devrimci Kamu Çalışanları’ndan (DKÇ) Betül Korkut oluşturdu.

EĞİT DER GENEL BAŞKANI MUSTAFA DEMİR’İN EĞİTİM SEN 8. OLAĞAN KONGRESİNDE YAPTIĞI KONUŞMANIN ÖZETİ…

Sayın Divan, Değerli Delegeler, Değerli Basın Emekçileri ve Değerli Konuklar  

Hepinizi şahsım ve EĞİT-DER üyeleri adına selamlıyorum… 

Ayrıca 6 Mayıs’ta toprağa verdiğimiz yaşamın ve yargının devrimci duruşunun simgesi;  TÖS’ ün, TÖB-DER’in ve Üç Fidanın avukatı değerli insan Halit Çelenk’in; 68 kuşağının önderlerinden ve antiemperyalist mücadelenin kahramanlarından olan ve bugün toprağa vereceğimiz Halim Çelimli’nin anıları önünde saygıyla eğiliyorum. Toprakları bol olsun… 

Değerli delegeler yaklaşık 26 yıl önce “abece” dergisiyle başlayan ve hemen ardından EĞİT-DER’le devam eden; 12 Eylül sonrası öğretmen örgütlülüğü mücadelesinin bir sonucu olan Türkiye öğretmen sendikacılığının en onurlu duruşunu gösteren EĞİTİM-SEN’İN 8. Olağan Kongresinde bulunmaktan EĞİT-DER Genel Başkanı olarak onur duymaktayım. Çünkü EĞİT-DER ile başlayan 12 Eylül sonrası öğretmen hareketinin EĞİTİM -SEN gibi dinamik ve mücadeleci bir yapıyla bugünlere gelmesi Türkiye demokrasi hareketi için şüphesiz ki önemlidir. Bu tespitle şimdiye kadar bu uğurda mücadele etmiş ve emek vermiş tüm EĞİTİM-SEN üye ve yöneticilerine selam yolluyorum. Ellerine; beyinlerine ve yüreklerine sağlık. 

Değerli dinleyicilerim benden önceki konuşmacıların neredeyse hepsi 12Haziran seçimlerinden sonra yeni, bir anayasa tartışmasının yapılacağı konusunda söylem birliği içinde oldular. Ben de aynı kanıdayım. Seçimlerden sonra yeni bir anayasa ve buna bağlı olarak demokrasi tartışması başlayacaktır. Hatta bugünlerde bile bazı çevreler kendilerinin, ihtiyaç duyduğu anayasa ile ilgili taslakları kamuoyuna sunarak tartıştırmaktadırlar.  Değerli arkadaşlar Türkiye’nin yeni bir anayasaya ihtiyacı vardır.

Ancak bu anayasa AKP’nin ya da TÜSİAD’ın ihtiyaç duyduğu anayasa değildir. Bu anayasa merkezine emeği koymuş ve emek eksenli hazırlanacak bir anayasa olmalıdır. Çünkü Türkiye’nin gerçek anlamda demokrasiye ihtiyacı vardır. Bu niteliği geri plana itilmiş bir anayasa bizim istediğimiz bir anayasa olamaz. Toplumun çoğunluğunun ihtiyacını da karşılayamaz.  

Yapılacak bir anayasa demokrasinin ulaşabildiği en üst düzeyi yakalamış, sosyal devletin tüm kurum ve kuruluşları ile bunların işleyişi sağlam temellere oturtulmuş, hukuk devleti ilkelerinin eksiksiz uygulanabilmesinin zemini tartışma götürmeyecek kadar netleştirilmiş, devlet-yurttaş ilişkilerinin tanımlarını en genel anlamda kucaklayıcı olarak belirlemiş; emeğin önündeki engellerin tümden kaldırıldığı, tüm çalışanların toplu sözleşme ve grev haklarını kullanmalarının sarsılmaz güvencelere bağlandığı bir anayasa olmalıdır.

 Bu isteklerimiz doğrultusunda bir anayasa ise ancak demokrasiden ve insan haklarından yana olan güçlerin güç birliğinin mücadelesinin sonucu sağlanabilir. Bunun için zaman kaybedilmeden bu güç birliğinin sağlanması gerekir. Bu güç birliğinin ne önemli dinamikleri arasında EĞİTİM-SEN ve KESK olmalıdır. 

Tekrar hepinizi selamlıyor; EĞİTİM-Sen’in 8. genel kuruluna başarılar diliyorum…

 Yolunuz açık olsun…

 
<< Başlangıç < Önceki 11 12 13 14 15 16 17 18 Sonraki > Son >>

Sayfa 16 / 18
Sema KOÇAK-Copyright © www.egitder.org.tr