VİDEOLAR

Kimler Sitede

Şu anda 8 konuk çevrimiçi

SİTE SAYACI

YİNE BEKLERİZ
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBUGÜN22
mod_vvisit_counterDÜN52
mod_vvisit_counterBU HAFTA282
mod_vvisit_counterBU AY1812
mod_vvisit_counterTOPLAM340294

Eğit Der eski yöneticilerinden Cengiz KAPLAN'ın şiir kitabı,"Sokaktan Gelen Mektup" Favori Yayınları'ndan çıkarak okurlarıyla buluşuyor.            

 

              

                "EĞİT DER Referandumun Ardından Soruyor"

        Eğit  Der Genel Merkezi olarak; 16 Nisan referandumunun ardından Türkiye'de ne olacak, ne yapmalıyız sorularına yanıt aramak için CHP İçel Milletvekili Sayın Fikri Sağlar'ı konuk ettik. Katılımı ve değerli paylaşımları için teşekkür ediyoruz.

  Sayın Sağlar Eğit Der üyeleriyle sürece ilişkin değerlendirmelerini paylaştığı toplantıda eğitimcilerin düşüncelerini de ayrıca not ederek ilgili kurullara ulaşmasını sağlayacaktır. Sayın Sağlar tarafından toplantıda ifade edilen değerlendirmeyi özet olarak sunuyoruz.

     16 Nisanda Türkiye'de rejim değişmiştir. Cumhuriyetin temel nitelikleri laik, sosyal, hukuk devleti yok edilmek üzeredir. Referandumda baskıya, haksız ve adaletsiz kampanyaya karşı "HAYIR" çıkmış ancak YSK eliyle sonuç değiştirilmiştir. Demokratik parlamenter sistemi savunan çok farklı kesimlerin %49'luk buluşması anlamlı olduğu kadar büyütülmesi kaçınılmaz bir görevdir. Referandum ile millete ait yetkiler tek kişide toplanmıştır. Bu durum ülkemiz ve halkımız açısından denetlenemez bir tehlike içermektedir. Türkiye'de sosyal demokratlar, devrimciler, demokratlar, gidişattan endişeli muhafazakarlar demokrasiyi geliştirme ve demokratik, laik, sosyal hukuk devletini yeniden kurmak için birlikte mücadele vermelidir.  CHP önümüzdeki dönemin programını oluşturmalı, referandum sürecinde olduğu gibi bütün gücüyle halkımızla buluşmalı ve parlamenter sistemin aksayan yönlerini gidererek kazandırmalıdır.

     Eğit Der olarak; yapılan değerlendirmeler kapsamında her türlü mücadelede yerimizi alacağımızı ifade ediyoruz. Ayrıca CHP'nin üyesi, partiye gönül veren, oy verenler olarak sosyal demokrasiye olan. inancın büyümesi için eleştiri ve özeleştiri kanallarının açık olması ve ifade özgürlüğünün saygıyla karşılanması gerektiğine inanıyoruz. Türkiye açısından böylesi kritik bir dönemde ne bir üye, ne oy veren bir yurttaşımızı yada partinin gelişmesi için konuşan, düşüncelerini açıklayan hiç bir milletvekilimizi kaybetme lüksümüz yoktur. CHP'de demokrasinin işliyor olması Türkiye'de özlemini duyduğumuz demokrasiye ve özgürlüklere hizmet edecektir. 15.05.2017

 

 

 

 

                          

 

     EĞİT DER DANIŞMA KURULU TOPLANTISI SONUÇ RAPORU

Eğit Der Danışma Kurulu Genel siyasal sürecin değerlendirilmesi, örgütsel çalışmalarımız, genel merkez ile şube ilişkileri ve yayın organı konularını görüşmek üzere 24 Aralık Cumartesi günü Emekli Sen Çankaya 1 No’lu şube salonunda toplanmıştır. Toplantımıza şube başkanları, Onur kurulu üyeleri, Denetleme Kurulu ve Merkez Yönetim Kurulu üyeleri katılmıştır.

Toplantıya, genel sekreter Mustafa Ecevit’in kurula teşekkür, hoş geldiniz ve gündemi sunarak açmasının ardından, konuşmasını yapmak üzere sözü genel başkan Mustafa Demir’ bırakmasıyla başlandı. Tüm katılımcıların gündem üzerine söz aldığı, görüş ve önerilerini sunduğu toplantının oldukça verimli ve üretken geçmesinden duyulan memnunluk belirtilmiş ve toplantının ardından yenilen yemekte gündelik sohbetlerle tamamlanmıştır.

Danışma Kurulumuzun Merkez yönetim Kurulu tarafından gerçekleştirilmesi için almış olduğu tavsiye kararları aşağıya çıkarılmıştır.

1-Eğitim dinselleştirilmekte, laik ve bilimsel niteliği ortadan kaldırılmaktadır. Eğit Der laik, bilimsel ve demokratik bir eğitim için geniş kesimlerle irtibatlanmalı, ortak mücadele araçları oluşturmalıdır.

2-Eğit Der’e ve abece dergisine ihtiyaç vardır. Yayın organımızın kesintisiz çıkarılması için dost kurumların, demokrat ve aydın çevrelerin desteği sağlanmalıdır.

3-Ankara şubemiz başta olmak üzere şubelerimizin üye güncellemesi yapması, Emekli olan eğitimciler, işsiz öğretmenler, çalışan eğitimciler, özel eğitim kurumu çalışanları, eğitime öncelik ve önem veren eğitimci dostları gibi yeni üye kaynakları yaratılması hedeflenmelidir.

4-Genel Merkez hizmet binası derneğimize yakışan şekilde düzenlenmeli, tanıtım, propaganda çalışmaları güçlendirilmelidir.

5-Dernek çalışmalarında tüzüksel ihtiyaçların tespiti ve planlanması önümüzdeki genel kurula kadar bir çalışma birimi tarafından yürütülmelidir.

6-Eğit Der tarafından geçmişte kurulan müzenin yeniden canlandırılma çalışmaları başlatılmalıdır.

7-Üye aidatları dışında gelir sağlamak amacıyla kitap basımı, imza, söyleşi gibi etkinlikler düzenlenmelidir.

8-Dergimizin kurumsal abonelikleri takip edilmeli, derginin okuyucu kitlesinin genişlemesi için yerel yönetimler, kültür kurumları, eğitime gönül vermiş kurum ve kişiler abonelik şemsiyesine alınmalıdır.

9-Dernek çalışmaları lokal hizmetleriyle etkin olmakta, lokaller üyelerin buluşma, çalışmalara katılma ve sosyal –politik aktivitelerin yürütülmesine kolaylık sağlamaktadır. Bu amaçla Eğit Der lokal hizmeti için gerekli çalışmaları hızlıca yapmalıdır.

10-Genel Merkez şube ilişkileri hukukumuz içinde birbirini besleyici bir anlayışla yürütülmeli, abece dergisinin abonelik ve dağıtım işleri şubeler aracılığıyla gerçekleştirilmelidir.

Fotoğraflar için devam...

Devamını oku...
 
<< Başlangıç < Önceki 11 12 13 14 15 16 17 18 Sonraki > Son >>

Sayfa 11 / 18
Sema KOÇAK-Copyright © www.egitder.org.tr