VİDEOLAR

Kimler Sitede

Şu anda 8 konuk çevrimiçi

SİTE SAYACI

YİNE BEKLERİZ
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBUGÜN26
mod_vvisit_counterDÜN118
mod_vvisit_counterBU HAFTA409
mod_vvisit_counterBU AY1857
mod_vvisit_counterTOPLAM346124
5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü Kutlu Olsun

5 EEkim_2019_ogretmenlergun

5 Ekim eğitim emekçilerinin uluslararası birlik dayanışma ve örgütlü mücadelesinin evrensel simgesidir. .Kutlu olsun

 

 

5 EKİM DÜNYA ÖĞRETMENLER GÜNÜ

İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI

 

Değerli Basın Emekçileri, Sayın Konuklar;

 

Öncelikle hepinize hoş geldiniz diyor, tüm meslektaşlarımın “Dünya Öğretmenler Gününü” kutluyorum.

Dünya Öğretmenler Günü’nün tarihsel dayanağını, 5 Ekim 1966’da Uluslararası Çalışma Örgütü (İLO) ve Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO)’nun önderliğinde düzenlenen ve Türkiye’nin de temsil edildiği hükümetler arası bir konferansta alınan, “Öğretmenlerin Statüsüne İlişkin Tavsiyesi” kararı oluşturmaktadır. Bu kararın alınmasında o günkü uluslararası öğretmen örgütlerinin çaba ve katkıları da önemli bir yer tutar. Bu “tavsiye belgesinde”; öğretmen adayının seçiminden öğretmen eğitimine, öğretmenin işlev ve sorumluluklarından mesleki yaşam koşullarına değin pek çok konuyu yer verilmiştir. Ayrıca bu “tavsiye belgesi”, aynı zamanda uluslararası düzeyde yapılmış bir toplusözleşme niteliği taşımaktadır.

İşte Türkiye Hükümeti’nin de kabul edip altına imza attığı bu “tavsiye belgesi”nin karara bağlandığı gün olan “5 Ekim”, yine içlerinde Türkiye’nin de bulunduğu yüzden fazla ülkede 1994’den itibaren, öğretmen sendikaları ve eğitim örgütleri tarafından “Dünya Öğretmenler Günü” olarak kutlanmaktadır.

Devamını oku...
 
171. YILINDA ÖĞRETMEN OKULLARI

 ÖĞRETMEN OKULLARI ANILIYOR

Öğretmen okullarının 171. kuruluş yıldönümünde atanmayan 400 bin öğretmen, sözleşmeli statüde çalışan 100 bin öğretmen ile binlerce ücretli öğretmen çarpık öğretmen yetiştirme ve eğitim sisteminin hazin bir sonucudur.

Ücretleri ve alım güçleri eriyen öğretmenler Haziran seçimleri öncesinde vadedilen ve defalarca çıkarılacağı en yetkili ağızlarca açıklanan 3600 ek gösterge sözü bir kez daha hayal olacağa benzemektedir. Çünkü son verilen tarihin dolmasına sadece bir hafta kalmıştır. Emekliliğinde bir nebze nefes almayı bekleyen öğretmenler yanında boşalacak kadroları bekleyen öğretmenlerde unutulmamalıdır. 

Devamını oku...
 

 

DEMOKRATİK ÖĞRETMEN MÜCADELESİNDE EĞİT DER İLE 30 YIL


   Encümen-i Muallimden bugüne uzanan demokratik öğretmen hareketinin önemli halkası EĞİT DER 30 yılını geride bıraktı.


   12 Eylül darbesinin tüm acımasızlığıyla yöneldiği örgütlerden biri de TÖB DER olmuştu. Örgütleri kapatılan öğretmenlere yeniden örgütlenme hakkı 82 anayasası ile engellenmişti. Ancak hesaplayamadıkları öğretmenlerin özgürlüklerine düşkünlüğü, örgütlü topluma uzanan dayanışma kültürü ve bağımsız demokratik ülke inancı darbenin üzerinden çok geçmeden yeni yollar arayışını başlatıyordu.

Devamını oku...
 
<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Son >>

Sayfa 7 / 18
Sema KOÇAK-Copyright © www.egitder.org.tr