VİDEOLAR

Kimler Sitede

Şu anda 7 konuk çevrimiçi

SİTE SAYACI

YİNE BEKLERİZ
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBUGÜN3
mod_vvisit_counterDÜN79
mod_vvisit_counterBU HAFTA243
mod_vvisit_counterBU AY243
mod_vvisit_counterTOPLAM326825

                                 EĞİT-DER'DEN  EĞİTİM SEN VE EĞİTİM İŞ'E ÇAĞRI


logo 15b90fb9f14728

  EĞİTİM; ÖZNELERİYLE BÜTÜN,

MÜCADELE BİRLİK VE DAYANIŞMAYLA GÜÇLÜDÜR!

Yeni eğitim öğretim yılı yeni bir Milli Eğitim Bakanı ile ancak, ağır sorunlar içinde başladı. Eğitimin içeriği, öğretmen ve eğitim çalışanlarının ekonomik ve özlük sorunları ile yönetsel baskılar ilk anda sayılabilecekler. Öğretmen ve eğitim çalışanları 15 Temmuzun ardından OHAL döneminde yaşanan ihraçlar, soruşturmalar ve hak arama yollarının kapatılması sonucunda yılların getirdiği olanaklardan mahrum kalmıştır. Sendikalar etkisizleşmiş, hareket alanı daralmış ve öğretmenler giderek kabuğuna çekilmek zorunda kalmıştır.

Eğit Der olarak; özgürlüklerden ve demokratik yaşamdan yana saf tutan, bilimselliği ve laikliği esas alan ve öğretmenlerin bugünkü gerici yapılara mahkum olmasına rıza göstermeyecek kurumlar olarak Eğitim Sen ve Eğitim İş ziyaret edildi. Ziyaretimizde topluma ve öğretmenlere güven ve umut verecek bir çıkış yapılmasının zorunluluğu, böylesi ağır koşulların dayatıldığı dönemde sorumluluk almaktan uzak durmanın tarihsel fırsatı kaçırmak olacağı ifade edildi.

Zaman tüketmeden yeni bir süreci inşa etme zemininin ILO-UNESCO tarafından üye ülkelerde kutlanmak üzere 1994 yılında kabul edilen 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü olduğu, bu günü ortak bir program çerçevesinde kutlayabilme koşul ve olanağını konuşmak üzere iki sendikamızdan da temsilcilerin katılımıyla toplantı yapılması önerimiz götürülmüştür.

Sendikalarımızın bu öneriye kayıtsız kalmayacaklarını umuyor, en kısa zamanda demokratik Türkiye özlemini bilimsel ve demokratik eğitim mücadelesinin büyütülmesiyle mümkün olduğunu kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.

                               

Yaşasın İş, Ekmek, Özgürlük Mücadelemiz!

EĞİT DER MERKEZ YÖNETİM KURULU

 
KAMUOYUNA

Yeni bir eğitim öğretim yılına daha başlıyoruz. Anaokulundan yükseköğretime kadar yaklaşık 20 milyon öğrenciye 1 milyon öğretmen hizmet verecek. Türkiye’nin en politik alanlarından olan eğitim bu yılda sancılı, sıkıntılı ve kaotik bir ortamda yürütülecek. Özellikle liselere giriş sistemi ile yükseköğretime giriş sınavlarında yapılan değişiklikler öğrenci ve velilerin kaygılı günler yaşamasına yol açtı. Halen istediği liselere yerleşemeyen binlerce öğrencimiz sorunun çözülmesini beklemektedir.

24 Haziran seçimleri sonrası kurulan hükümetin Milli Eğitim Bakanı kamuoyunda olumlu beklentiler yaratmışsa da bu olumluluğun “bir şey değişmeyecek” düşüncesine yerini bırakması uzun sürmedi. Milli eğitim yönetmeliklerinde yapılan değişiklikler laik, bilimsel ve eşitlikçi bir eğitim anlayışından uzaklaşılmaya devam edileceğinin işaretidir. Ayrımcılığın yaygınlaşması ve giderek birbirine yabancılaşan toplumsal gurupların oluşması gelecek için tehdit oluşturacaktır. “Zorunlu, tek tipçi, dayatmacı eğitimden bireyin ve ailenin talebini gözeten özgürlükçü bir ortam yaratılacak” açıklamaları inandırıcı değildir. Bugüne kadar zorunlu din dersleri almak istemeyen ve bu yönde mahkeme kararları olmasına karşın böyle bir hak ve özgürlük tanınmamış olması ideolojik bir eğitim yapılanmasına gidildiğini ortaya koymaktadır. Milli Eğitim Bakanının atanmasıyla yaratılan olumlu hava benzer kararlarla umutsuzluğa ve karamsarlığa dönüşmektedir.

Öğretmenler mutsuzdur. 24 Haziran öncesi tüm siyasiler tarafından verilen 3600 ek gösterge sözü unutulmuştur. Öğretmenlik mesleğinin toplumsal saygınlığını artıracak hiçbir tedbir alınmamıştır. Mesleğe yeni başlayan öğretmenlerin çalışma koşulları ve statüleri kadrolu-geçici gibi ayrıma neden olmuştur. Sözleşmeli öğretmenler her türlü angarya, mobing benzeri zorluklar altında çalışmakta, çakılı kadro uygulamasıyla aileler parçalanmış, bir çoğu çocuklarını göremez olmuştur.

Yıllarını topluma adamış emekli öğretmenler de büyük sorunlar yaşamaktadır. Öğretmenevleri, sosyal tesisler öğretmenlerin elinden alınmıştır. Emeklilerin sağlık sorunlarına ve ekonomik zorluklarına çözüm üretilmeli, emekli öğretmenler için bakım merkezleri yaygınlaşmalıdır.

Hükümetin 2019 yılında ülkenin tamamında tekli eğitime geçileceği ilan edilmişse de özellikle Anadolu Liselerinde ikili eğitime dönüşler yaşanmaktadır. Ülkenin ihtiyacı olmadığı ve halkın talebinin çok üzerinde açılan İmam Hatip ortaokulu ve Liselerine bir düzenleme getirilmeli, çocuklar istemedikleri bu okullara gitmek zorunda bırakılmamalıdır.

Eğitim ve öğretmenliğin bir uzmanlık alanı ve mesleği olduğundan hareketle eğitimin taraflarının katılımı esas olan, birlikte karar alınan demokratik bir yönetim işleyişi sağlanmalıdır. Çocuklar liyakatsiz, gelenekçi ve bilimsellikten uzak bir eğitim anlayışını sürdüren ellere bırakılmamalıdır. Öğretmenliğe ve yöneticiliğe atanma iktidarın hizmetini görme olarak değil, bilimsel, eleştirel ve özgür eğitim yaklaşımının yerleşmesi olarak düşünülmelidir. Toplumsal atılım ve ilerleme eğitim pedagojisine uygun bilgi ve beceriyle donanmış kadroların işbaşına getirilmesiyle mümkün olacaktır.

Eğitimden ekonomiye, tarımdan teknolojiye gelişmenin önderi eğitimdir. Eğitim evrensel değerler olan insan hakları, eşitlik, adalet, özgürlük, barış ve demokrasi temalarıyla donanmalı; ayrıca bilimsel ve akla dayalı laik özünden koparılmamalıdır. Günümüz koşullarında yeni bir anlayış ve vazgeçilmez değerlerle programlanacak bir eğitim için tüm tarafların söz ve karar eşitliğine dayalı bir “Çağdaş Eğitim Kurultayı” düzenlenmelidir.        

                                                           15/06/2018 / EĞİT DER

 

 

 CHP ANKARA MİLLETVEKİLİ YILDIRIM KAYA DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ

CHP Ankara milletvekili eğitimden sorumlu genel başkan yardımcısı Eğitim Sen Kurucu genel başkanı ve EĞİT-DER üyesi Yıldırım KAYA derneğimizi ziyaret etti. Eğitim politikaları sorunları ve çözüm öneriler konusunda görüş alışverişinde bulunuldu. Eğitim politikalarının oluşturulmasında katılımcı olarak destek sunacağımız dile getirildiyldrmkayachp

 
<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Son >>

Sayfa 8 / 20

HABERLER

Olağanüstü Genel Kurul Ertelenmiştir

 

DUYURU

Korona virüs salgınından dolayı, ülkemizde alınan kamusal önlemler ve bu durumun ortaya çıkardığı panik nedeniyle, Derneğimiz MYK’sının daha önce almış olduğu “Olağanüstü Genel Kurul yapılmasıyla ilgili olarak yürütülen istişareler sonunda; bu ortamda bir genel kurul yapılamayacağı konusunda MYK, Denetleme Kurulu ve şube başkanlarımız arasında görüş birliği oluşmuştur.

Bunun üzerine EĞİT DER MYK’sı;

*Söz konusu Olağanüstü Genel Kurulun ileri bir tarihe ertelenmesine,

*Genel Kurul Tarihinin gelişmelere göre daha sonra karara bağlanmasına karar vermiştir.

Bilgilerinize.

                                                                                   EĞİT DER   MERKEZ YÖNETİM KURULURıza KOÇYİĞİT'i kaybettik

 

Rıza KOÇYİĞİT'i kaybettik

 

 

EĞİT DER eski yöneticilerinden ve CHP eski Ankara İl Meclis üyesi Rıza KOÇYİĞİT'i kaybettik.

Kendisine rahmet, ailesine başsağlığı diliyoruz.

Cenaze yarın öğlen saatlerinde törensiz olarak Ankara Karşıyaka Mezarlığında defnedilecektir.-

Dayanışma Yemeği İleri Bir Tarihe Ertelenmiştir

 


 

Dayanışma Yemeği  İleri Bir Tarihe Ertelenmiştir

 


Daha önce  planladığımız ve 3 Nisan 2020 günü yapılacağını duyurduğumuz EĞİT DER Ankara Şubesi "Dayanışma Yemeği" koronuvirüs salgınına karşı alınan önlemler gereği iler bir tarihe ertelenmiştir.

                                                                                                 Bilgilerinize... 


Nurettin KAYA 
Ankara EĞİT DER Şube Başkanı


abece 356.SAYI

356 ABECE

    ABECE 356. SAYI

       İÇİNDEKİLER

LİNKLER

KESK
KAMU EMEKÇİLERİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU
DİSK
DEVRİMCİ İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU
EĞİTİM SEN
EĞİTİM VE BİLİM EMEKÇİLERİ SENDİKASI
Sema KOÇAK-Copyright © www.egitder.org.tr