VİDEOLAR

Kimler Sitede

Şu anda 10 konuk çevrimiçi

SİTE SAYACI

YİNE BEKLERİZ
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBUGÜN100
mod_vvisit_counterDÜN85
mod_vvisit_counterBU HAFTA691
mod_vvisit_counterBU AY1408
mod_vvisit_counterTOPLAM348375
“24 Kasım Öğretmenler Günü” kutlu olsun…

FAKIR


Türkiye’de 24 Kasım’ın iki yüzü vardır:

Birincisi, Bakanlar Kurulu’nun 11 Kasım 1928 tarihinde Atatürk’e “Millet Mektepleri Başöğretmenliği” unvanının verilmesini karara bağlamasıdır. Bu unvan, 24 Kasım 1928’de Millet Mektepleri Talimatnamesi’nin yayımlanmasıyla da resmileşmiştir.

 
Atatürk’ün “başöğretmenliği”, Tevhid-i Tedrisat (öğretimin birleştirilmesi) yasasının çıkartılarak uygulamaya konması, medreselerin kapatılarak laik eğitime geçilmesi, yeni Türk Alfabesinin kabul edilmesi ve Millet Mekteplerinin açılması gibi nedenlerden dolayı tarihsel anlamda hak edilmiş bir başöğretmenliktir. Bunun için de Cumhuriyet tarihimizin önemli olaylarından birisidir.


Türkiye’de gericilerin ve neo Osmanlıların dışında kimsenin bu “gün”le bir sorunu yoktur. Hatta bugünün, Cumhuriyet’le birlikte gelen “aydınlanma çağı” değerlerinin daha da ileriye taşınmasına katkı yapması için, “Öğretmenler Günü”yle birlikte, okullarda, “Başöğretmenlik ve Millet Mektepleri Günü” olarak anılmasının yararlı olacağı düşüncesindeyim.

Devamını oku...
 
Haklarımız ve Geleceğimiz

IMG-20191124-WA0007 

Eğitim-Senin ; 23 Kasım’da Ankara’da 

düzenlediği “Haklarımız, Geleceğimiz ve Öğrencilerimizin Eğitim Hakkı”

mitingine  katılım sağladık

Devamını oku...
 
İMZA GÜNÜ -SÖYLEŞİ

 

DUYURU
Dergimiz abece'nin yayın kurulu üyeleri Hatice Sönmez Kaya ve Sadık Güvenç ile söyleşi, ardından kitaplarını imzalayacaklardır. Etkinlik ardından duygu ve düşüncelerimizle "Biraradayız" yemeği düzenlenecektir. Üye ve dostlarımızın katılımını bekleriz.

 

 

SYLE MZA2

 
EĞİT DER MYK Ankara BB Tabiat ve Kültür Varlıklarını Koruma Dairesini ziyaret etti

 

EĞİT DER MYK Ankara Büyükşehir Belediyesi  Tabiat ve Kültür Varlıklarını Koruma  Dairesi  başkanını ziyaret ederek; Ankara'nın doğal ve kültürel varlıkları hakkında bilgi alışverişinde bulundu

IMG-20191015-WA0000

 
<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Son >>

Sayfa 6 / 18
Sema KOÇAK-Copyright © www.egitder.org.tr